11. Kalkınma Planı “ Raylı Sistem Araçlarında Yerli Üretim” Çalıştayı

Ekleme Tarihi 25.12.2017

20-21 Aralık 2017 tarihlerinde 11. Kalkınma Planı “ Raylı Sistem Araçlarında Yerli Üretim” Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Kalkınma Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya ARUS yönetim, Metro İstanbul, EGO, TCDD ve Bağlı ortaklıklar, TCDD Taşımacılık, Tülomsaş, Tüvasaş, Tüdemsaş, Durmazlar, Bozankaya, Aselsan, Gök yapı, CRRC-MNG, Bombardier, Alstom, Hyundai Eurotem, TSE, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, davet üzerine katılım göstermişlerdir.

11.Kalkınma Planı kapsamında düzenlenen "Raylı Sistem Araçlarında Yerli Üretim Çalışma Grubu" Toplantıları ile Türkiye’de yüksek hızlı tren, elektrikli tren seti, elektrikli lokomotif, metro, hafif raylı sistem ve tramvay gibi araçların özgün tasarımlarla ve yerlilik oranı azami düzeyde olacak şekilde üretilebilmesi için bir yol haritasının ortaya konulması amaçlanmıştır.

"Raylı Sistem Araçlarında Yerli Üretim Çalışma Grubu" Toplantıları süresince; yerli firmaların üretim kapasiteleri ve yetkinlikleri, TCDD ve bağlı ortaklıklarının güncel görünümü, kritik önemdeki parça ve alt sistemlerin belirlenmesi ve ülkemizdeki mevcut üretim durumunun incelenmesi,  Yerli ve Milli Üretim çalışmaları için gerçekleştirilen AR-GE projelerinin incelenmesi, küresel düzeyde raylı sistem araçları üretim sanayi incelemesi, raylı sistem araçlarında teknoloji transferini gerçekleştirmiş ülke örnekleri teknoloji transferi ile kendi özgün raylı sistem araçlarını üretme yeteneğine sahip olmuş ülkelerin stratejilerinin incelenmesi ve yol haritası başta olmak üzere ülkemizin Raylı Ulaşım Sistemleri endüstrisinin bugününü ve geleceğini ilgilendiren pek çok konu başlığı değerlendirilmiştir. "Raylı Sistem Araçlarında Yerli Üretim Çalışma Grubu" Toplantılarına 12 Ocak 2018 tarihinde devam edilecektir.