ARUS, Hırvatistan Zagreb' de Avrupa-Balkan Ülkeleri Kümelenmeleri B2B eşleştirme programına katıldı.

Ekleme Tarihi 29.11.2018

22-23 Kasım 2018 tarihlerinde Hırvatistan’ın Zagreb kentinde, Avrupa Birliği Kümelenme Politikası Öğrenme ve İkili İş Görüşmeleri Organizasyonuna Anadolu Raylı Taşıtlar Kümelenmesi (ARUS) Koordinatörü İlhami Pektaş katılım sağladı.

2 gün süren programın ilk gününde Başarılı Küme Politikası geliştirilmesi ve başarılı uygulamalar konulu seminerler yapıldı. Bu seminerlerde Avrupa Komisyonundan önemli konuşmacılar yer aldı. Sonraki bölümde ise Uluslararası Kümelenme İşbirlikleri konulu seminer ile önemli işbirliklerine giden yollar görüşüldü. Son bölümde Kümelenme Ortak Kaynaklar Konseyi ve Akıllı Uzmanlaşma ile ilgili bir eğitim verildi ve Küme Koordinasyonunu daha doğru gerçekleştirme hususunda önemli bilgiler alındı. Günün sonun da programa Balkanlardan katılan 65 Kümelenmenin kendini ve programdan beklentilerini belirten sunumu gerçekleşti.

Programın ikinci günü 65 Kümelenmenin önceden randevulu İkili iş görüşmeleri ile başladı. ARUS önemli iş birlikleri gerçekleştirmek üzere aynı sektör temsilcileri ile görüşmelerde bulundu. Kümelenmelerin Uluslararası işbirliği için atılan adımların ilki olan bu görüşmeler neticesinde, Küme Yöneticileri birbirleri ile önemli tecrübe paylaşımında bulunurken, programın en önemli çıktıları arasında Kümeler arasında İşbirliği yapılması yönünde girişimler gerçekleşti.

Programın son gününde gerçekleşen İkili iş görüşmelerinin ardından üretim konulu saha ziyareti yapıldı. Otomotiv sektöründe Hırvatistan da yerli yedek parça üretimi yapan Feroimpex adlı aile şirketine yapılan ziyarette, üyelerimiz ile Hırvat firmaları arasında da çeşitli işbirlikleri gerçekleştirilebileceği görüşmüştür.

İlgili Görseller