İtalya'nın “Demiryolu Başkenti”ne Ziyaret

Added Date 28.02.2017

İtalya'nın Toskana bölgesinde gerçekleştirilen programda, ARUS üyeleri ile DITECFER üyeleri arasında B2B görüşmeler, fabrika, test merkezi, laboratuvar ve üniversite ziyaretleri gerçekleştirildi.

Türkiye’den bir heyet İtalyan Demiryolu Konsorsiyumu DITECFER’in daveti üzerine 21-25 Kasım 2016 tarihlerinde İtalya’nın Toskana bölgesini ziyaret etti. İlk kez mart ayında İstanbul’da düzenlenen Eurasia Rail 2016’da bir araya gelen DITECFER ve ARUS temsilcileri, Eylül ayındaki InnoTrans 2016’da da görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu yıl İtalya’da bir program gerçekleştirmeye karar vermişti. Bunun üzerine hazırlıklara başlayan DITECFER, Kasım ayında TCDD, ARUS, ASELSAN, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, RCS ve Savronik temsilcilerinden oluşan 25 kişilik bir heyeti teknik geziler ve ikili görüşmeler yapmak üzere İtalya’nın Toskana bölgesine davet etti. Heyete ARUS’u temsilen EGO Genel Müdür Yardımcısı ve ARUS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Emirdoğan, ARUS Koordinatörü İlhami Pektaş, Prof. Dr. Tuncer Toprak (Turkrail), Orhan Aydın (On Elektronik), Turhan Yardımcı (Mege Teknik), Mesut Çavdar (Alpin Kimya) ve Öykü Sözen (ARUS) katıldı.

Programın ilk gününde Floransa Üniversitesi Tasarım Kampüsünü ziyaret eden heyet, daha sonra Profesör Gabriele Goretti ve Elisabetta Cianfanelli’den bilgi aldı. Raylı sistem araçlarına yönelik iç ve dış tasarım projelerinin yürütüldüğü kampüste, aralarında İtalyan Devlet Demiryolları ve alt kuruluşu olan Trenitalia’nın da bulunduğu şirketlerin talebi üzerine tasarım çözümleri geliştiriliyor. Tasarım Kampüsünün ardından heyet yine İtalyan Devlet Demiryolları’nın bir alt kuruluşu olan test ve sertifikasyon merkezi Italcertifer’i ziyaret etti. Burada kuruluşla ilgili detaylı bir sunumun ardından test alanlarına kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirildi.

İkinci gün, Pistoia Belediyesinin daveti üzerine belediye sarayına giden heyet burada Belediye Başkanı Samuele Bertinelli tarafından karşılanarak belediye yetkilileri ile tanıştı. Pistoia’da Türkiye’den bir heyeti  ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Bertinelli, iki ülke şirketleri arasında işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesini son derece önemli bulduğunun altını çizdi. Bertinelli, Pistoia’nın İtalyan demiryolu sektörünün başkenti sayılabileceğini, Toskana’nın tasarımdan nihai ürüne demiryolu sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir bölge olduğunu belirtti.

Belediye sarayının ardından ana faaliyet alanı sinyalizasyon, emniyet kontrol ve güç sistemleri olan, İtalyan demiryolu sektörünün köklü firmalarından ECM’nin tesislerinde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından tesisi ve şirketi gezen heyet ürünleri yakından inceleme ve bilgi alma fırsatı buldu. Günün geri kalan kısmında ise Türk ve İtalyan katılımcılar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda ARUS da birçok firma ve kuruluş ile görüşmeler gerçekleştirerek hem küme hakkında bilgi verdi hem de Türkiye’de işbirliği olasılıklarını görüştü. Yoğun geçen günün sonunda katılımcılar DITECFER’in organize ettiği akşam yemeğinde bir araya gelerek sohbet etme fırsatı buldu.

Programın yine teknik gezi ve ikili görüşmelere ayrılan üçüncü ve dördüncü günlerinde heyet; Sant’Anna Enstitüsü, CNR Araştırma Merkezi ve Pistoia Endüstri Bölgesindeki Campanella firmasını ziyaret ederek çalışmalarını yakından görme fırsatı buldu. Program, Kuzey Toskana Sanayiciler Derneği’nin binasında Knorr-Bremse tarafından yapılan bilgilendirme toplantısı ve ardından İtalyan-Türk firmalar arasında ikili iş görüşmeleri ile devam etti. AR-GE konusunda işbirliği fırsatlarını değerlendiren Türk ve İtalyan katılımcılardan birçoğu arasında çerçeve anlaşmalar imzalandı.

Heyet son olarak tarihi Vescovi Sarayında düzenlenen basın toplantısına katıldı ve DITECFER tarafından kendilerine takdim edilen plaketleri aldı. Basın toplantısında konuşma yapan DITECFER Başkanı Daniele Matteini ve Koordinatör Veronica Bocci heyetin, Pistoia’ya gelen ilk resmi demiryolu heyeti olduğunun altını çizdi ve programın her iki ülke için de verimli geçen, önemli işbirliklerine vesile olabilecek bir program olduğunu ifade etti.