OSTİM OSB Ve ARUS Karabük Üniversitesi Ziyareti ve Konferans Programı

Ekleme Tarihi 14.03.2018

Raylı Sistemler Derneği & Raylı Sistemler Külübü ortaklığında hazırlanan Milli Sanayinin Kalesi OSTİM​ ve Türkiye'de Demiryolu Sektörü konulu konferanslarda OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan AYDIN ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü Sayın Dr. İlhami PEKTAŞ Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile buluştu.

Karabük Üniversitesi mühendislik fakültesinde düzenlenen etkinlikte, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü Sayın Dr. İlhami PEKTAŞ mühendislik fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Aydın, öğrencilere yerli ve milli üretimin önemini anlattı.

OSTİM’deki çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın, “Biz kesinlikle üretim olmadan kalkınma olmayacağına inanıyoruz. Ülkeyi kalkındırmak için bilgiye dayalı üretimi yapıyor olmamız lazım.” dedi.

Yerli ve milli üretimin gerekliliğinin altını çizen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Kendin yapamadığın sürece çıkış yok. Bu; trende aynı, türbinde aynı, santralde aynı, demir çelikte aynı. Kendimiz yapmadan müstemleke düşüncesinden kurtulamayız.  Eğitim veren hocalar, öğrenen öğrenciler, mühendisler, hepimize görev düşüyor. Bunu yapacağız. Bunu yapmadığımız sürece özgürlük yok. 

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), Koordinatörü, Dr. İlhami Pektaş, Türkiye’de Raylı Ulaşım Sektörü başlıklı sunumunda, dünyada ve Türkiye’de raylı sistemlerin güncel durumu ve kümenin kuruluş aşamaları hakkında bilgi verdi. 

Raylı sistem pazarının her geçen yıl arttığına dikkat çeken Pektaş, “Küresel raylı sistem pazarı hacmi, 2017-2019 yılları arasında 176 milyar Euro, 2019-2021 yılları arasında 185 milyar Euro’luk bir hacim var. Raylı sistem ihtiyaçları sürekli artıyor ve sizin iş imkanlarınız da sürekli artıyor.” dedi.

ARUS’un kurulduktan sonra raylı sistemlerdeki yerli ve milli üretim artışına katkılarını dile getiren İlhami Pektaş, “Otomobilde olmayan milli markalarımız şu anda raylı sistemlerde çıkmış durumda. Bu daha da artacak. 2023 ve 2035 hedeflerinde 100 milyar Euro’luk pazara ARUS ve üyeleri damgasını vuracak.” mesajını verdi.

 

 

İlgili Görseller