OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLE TCDD ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADIK

Ekleme Tarihi 31.12.2020

OSTİM Teknik Üniversitesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) arasında iki protokol imzalandı. Teknik İşbirliği Protokolüyle OSTİM Teknik Üniversitesi TCDD’nin Ar-Ge çalışmalarına destek verecek. İş Yeri Deneyimi Protokolüyle de TCDD, OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencilerinin iş yeri deneyimi uygulamalarına katkı sağlayacak.

OSTİM Teknik Üniversitesi ve TCDD arasında teknik iş birliği ve iş yeri deneyimine yönelik iki protokol imzalandı.

Üniversite yerleşkesinde düzenlenen törende teknik iş birliği protokolüne, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek imza attı.

İş Yeri Deneyimi Protokolü de OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünsal Sığrı TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun tarafından imzalandı. Törene, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş, Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Turşak, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü (ARUS) Dr. İlhami Pektaş katıldı.

İmzalanan protokolle, OSTİM Teknik Üniversitesi ile TCDD’nin fiziki imkân, laboratuvar, enstitü, akademi, eğitim ve Ar-Ge merkezleri dâhil öğretim elemanı, teknik personel ve tecrübeleri birleşti.

Bilimsel ve teknolojik Ar-Ge çalışmaları ile yurt içi ve yurt dışında ortak proje ve iş birliklerinin yapılması amaçlanan protokolde, OSTİM Teknik Üniversitesi TCDD’nin personellerinin gelişimine ve Ar-Ge çalışmalarına destek sağlayacak. TCDD ise raylı sistemler öncelikli olmakla birlikte, Üniversitenin; ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yapacağı staj, tez, proje vb. çalışmalarının TCDD iş yerlerinde uygulanabilmesi için gerekli imkânları sunacak.

Misyon, ülke sorunlarına çözüm üretmek

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, TCDD’nin Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olduğuna dikkat çekti. Aydın şu mesajları verdi: “OSTİM Teknik Üniversitesi de henüz hayatına yeni başlamış ama çok dinamik ve reel sektöre yakın, ülkemizin sorunlarına çözüm üretmeyi kendine misyon üretmiş bir yapı. Dolaysıyla bu iki kurumun yan yana gelmesiyle güzel işlere imza atmış olacağız. Bu imzaladığımız protokolün TCDD’ye ve Üniversitemize, vatanımıza, milletimize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.”

TCDD daha büyük bir enerjiyle Türkiye’ye hizmet verecek

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, TCDD’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin hem tarihi açıdan hem de şu anki fonksiyonu itibariyle en önemli kurumlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Rektör Yülek, şunları söyledi: “Yeni bir yapılanma içinde anladığım kadarıyla inşallah daha büyük bir enerjiyle Türkiye’ye hizmet verecek. Bu güzide kuruluşla OSTİM Teknik Üniversitesi olarak iş birliği yapma imkanlarını ortaya çıkartacak olan bu protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un aynı zamanda ARUS Yönetim Kurulu Başkanı da olduğunu hatırlatan Yülek, “Bu protokol aynı zamanda Aynı zamanda OSTİM Teknik Üniversitesi ile ARUS arasında da bir iş birliği demektir.” dedi.

Sektöre yönelik çalışmalar ülkemize kazandırılacak

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, imzalanan protokolden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “TCDD olarak, sanayimizin gözde bir merkezinde arkasına sanayicilerimizi de alan OSTİM Teknik Üniversitesiyle böyle bir iş birliği protokolünü imzalamış olmaktan memnuniyet duyuyorum. İnşallah bundan sonra TCDD’nin ihtiyacı olan sanayimizin ihtiyacı olan, sektöre yönelik çalışmaları birlikte ülkemize kazandırırız. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

İlgili Görseller