Türk Demiryolu Sanayicileri URGE Projesi kapsamında İspanya' da 5 Avrupa ülkesinden gelen firmalar ile B2B iş görüşmeleri için buluştu.

Added Date 18.03.2019

ERCI-Avrupa Demiryolu Kümelenmeleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi ARUS' un girişimleri ile Avrupa’ da faaliyet gösteren raylı sistem kümelenmeleri ile İspanya’ da B2B iş görüşmeleri yapılması kararlaştırıldı. Yapılan çağrı 5 Avrupa Kümelenmesi tarafından olumlu karşılandı ve etkinliğin 5-7 Mart 2019 tarihinde İspanya Bilbao ‘ da yapılması kararlaştırıldı.

Bilbao' da B2B iş görüşmeleri ARUS Kümelenmesi dahil olmak üzere 6 Avrupa ülkesinden ERCI üyesi 6 Raylı Sistem Kümelenmesi, İtalya/DITECFER, İspanya/MAFEX, I-TRANS/Fransa, Almanya/BTS, İsveç/ Jarnvagsklustretfirmalarının katılımı ile 2 gün boyunca gerçekleştirilmiştir. Firmalarımız B2B görüşmeler ile ihracatlarını artıracak görüşmeler yapma imkanı buldu. Yapılan görüşmeler ile Avrupa pazarında çalışan sektör firmalarının ihtiyaçlarını Türkiye' den karşılama ve teknoloji transferi konuları ayrıntılı olarak değerlendirildi. Firmalarımız kurulabilecek ortak iş yapma imkanlarını ayrıca görüştüler. URGE projesi ile Bilbao/İspanya B2B etkinliğine katılan firmalarımız 2 günlük yoğun programın sonunda toplamda 112 iş görüşmesi gerçekleştirdi.  

Toplantılara katılan DITECFER, BTS, MAFEX, I-TRANS, JARVAGSKLUSTRET raylı sistem kümelenme yöneticileri ile firmalarımız yine masabaşı görüşmeler yaparakkendi şirketlerini ve yeteneklerini ayrıntılı olarak ilgili ülkelerin demiryolu sektöründe ki en üst düzey temsilcilerine tanıtma fırsatı buldu.

Portekiz Demiryolu Platformu-PFP' nin talebi üzerine Bilbao’ da organize edilen diğer toplantı programında PFP Yöneticisi Paulo Duarte ile  Bilbao’ da 2 kümelenme arası işbirliklerini artıracak görüşmeler gerçekleştirildi. Paulo Duarte Portekiz demiryollarının geniş çapta ihtiyaçlarının olduğunu ve bu açığı kapatma konusunda Türk firmaları ile işbirliği yapmayı istediklerini Portekiz Demiryolu Sanayisi adına ARUS URGE projesi firmalarına iletti. İspanya etkinliğine katılan ARUS Yönetim Kurulu üyeleri ve URGE firmalarımız, PFP ‘ ye Türk Demir Yolu Sanayisinin yeteneklerini, ürünlerini, üretim kapasitesini ve uluslararası başarılarını aktardı. Oldukça samimi ve sıcak geçen görüşmeler neticesinde iki ülke arasında tam kapasite işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca Türk firmalarımız PFP’ ye birer birer kendi firmalarını tanıtarak, Portekiz’ de muhtemel iş imkanlarını değerlendirdi.