TÜRKİYE'NİN İLK ENTEGRE GÜNEŞ PANELİ ÜRETİM FABRİKASI KALYON GÜNEŞ TEKNOLOJİLERİ ÜRETİM A.Ş. Yİ ZİYARET ETTİK

Added Date 26.08.2020

Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli üretim fabrikası Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesinde üretime başladı.
Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan entegre tesiste yer alan 4 fabrika, yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesi ile ilk yıllarda yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek.Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70.
Fabrikada üretilecek paneller ilk aşamada, 1 milyar dolar yatırım ile hayata geçirilecek olan Konya Karapınar Güneş Enerji Santrali’nde kullanılacak. Karapınar tesisleri ile birlikte toplamda 1.4 milyar dolarlık yatırım yapılacak.
 
Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 100 dönüm kapalı ve 300 dönüm açık alanı bulunan Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş yakın zamanda 1400 kişiye istihdam sağlayacak.
 
Dünyada bu kapsamdaki 20 entegre tesis arasına giren fabrikada, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı çalışacak.
 
Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş yönetimi ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, ülkemizde bu gibi yatırımların her geçen gün artmasını diliyoruz.

Related Images