+903124860016
Hacettepe Teknoket Üniversiteler Mah. 1596.cad. 6.Ar-Ge A Blok Kat:6, Hacettepe Beytepe Kampüsü, 06800 Çankaya/Ankara
asli.ariemre@numesys.com.tr

Ansys Gömülü Yazılım

Kritik Gömülü Sistemler ve Yazılım Geliştirme Çözümleri

Akıllı cihazlarda gömülü yazılım kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır. Ancak hatalı kod birçok ürün arızasının nedeni olabilir.Endüstri liderleri her 1000 satırlık gömülü yazılımın en az 8 farklı hata içerdiği sonucuna varmışlardır. Bu kalite ve emniyet riskininin ve yazılım kalifikasyon veya sertifikasyon sürecinin yönetilmesinde oluşabilecek zorluklar ve daha yüksek standartların karşılanması gerekliliğinde zafiyet oluşturmaması için gömülü yazılım geliştirme ve doğrulama araçlarının yanı sıra sertifiye/kalifiye kod oluşturucular kullanarak yazılım geliştirmek gerekli bir yöntemdir.

ANSYS, gömülü yazılım geliştirme projelerini hızlandırmak için içerisinde yer alan bir otomatik kod üretici ile model-tabanlı gömülü yazılım geliştirme ve simülasyon ortamını sağlamaktadır.

Sistem ve yazılım mühendisleri, yüksek güvenilirlik gereksinimlerine sahip emniyet-kritik gömülü sistemleri ve yazılım uygulamalarını model olarak tasarlamak, doğrulamak ve otomatik olarak kod oluşturmak için ANSYS SCADE çözümlerini kullanmaktadırlar. ANSYS SCADE çözümleri bir çok sistem ile birlikte çalışabilir, kendi içerisinde model geliştirilebilir ve geliştirilmiş modeli optimize edilebilir özelliklerine sahiptir. Bu sayede ekip üyeleri arası iletişime izin vererek performansı yüksek çalışmalar ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.

SCADE kod oluşturucuları ve doğrulama araçları, aşağıda belirtilmiş olan dünya çapında 10’dan fazla emniyet otoritesi tarafından, 6 farklı sektör için en yüksek emniyet seviyesinde onaylanmıştır/sertifikalandırılmıştır:

– DO-178B/C DAL A seviyesine kadar FAA, EASA, Transport Canada, CAAC ve ANAC, vb. tarafından Havacılık ve Savunma Uygulamaları için;

– ISO 26262 ASIL D seviyesine kadar TÜV SÜD tarafından Otomotiv Uygulamaları için;

– IEC 61508 SIL 3 seviyesine kadar TÜV SÜD tarafından Endüstriyel Uygulamalar için;

– EN 50128 SIL 3/4 seviyesine kadar TÜV SÜD, EBA ve Certifer tarafından Demiryolu Taşımacılığı Uygulamaları için;

– IEC 60880 birçok nükleer emniyet otoritesi tarafından Nükleer Uygulamalar için;

uygunluğu onaylanmıştır.

Tüm bu alanlarda yapılan çalışmalar da SCADE gömülü yazılım geliştirme ve doğrulama sürecini ortalama %50 oranında hızlandırmaktadır.

SCADE kullanıcıları, aşağıdaki geliştirme ve doğrulama maliyetinde sağladıkları avantajları sıralamışlardır.

– Tasarım sürecinin emniyet standartlarına göre düzenlenmesi

– Geliştirme maliyetlerinin ortalama olarak %50 azaltılması

– Emniyet standartları tarafından zorunlu kılınmış dokümantasyon ve doğrulama hızının 2 katlık bir oran ile artışı

Uygulamalar

  • Model-tabanlı Sistem Mühendisliği
  • Gömülü Kontrol Yazılımı Geliştirilmesi
  • İnsan-Makine Arayüzü Yazılımı
  • Sanal Sistem Prototipleme

Öne Çıkan Ürünler

SCADE Architect

SCADE Architect sahip olduğu SysML yapısı sayesinde ARP 4754A, ISO 26262 ve EN 50126 gibi sistem mühendisliği süreçlerine tam destek sağlayan yüksek güvenilirlik gereksinimlerine sahip olan sistemler başta olmak üzere tüm sistemlerde kullanılan tasarım ortamıdır.

SCADE Suite

SCADE Suite, gereksinimlere göre model-tabanlı tasarımın yapıldığı, gereksinimler ile model arasında izlenebilirliğin sağlandığı, modelin doğrulamasının yapıldığı ve oluşturulmuş olan modelden sertifiye/kalifiye C ve ADA kod oluşturabilen bir yazılım mühendisliği aracıdır. SCADE Suite, diğer geliştirme araçları ve platformları ile beraber çalışabilen emniyet-kritik gömülü yazılımları için olan model-tabanlı geliştirme arayüzü sunar.

SCADE Display

SCADE Display, emniyet-kritik ekranları için sertifiye/kalifiye kod oluşturma, gömülü grafik, ekran ve HMI(insan makine- arayüzü) geliştirme ortamıdır. SCADE Display kendi içinde barındırdığı simülasyon aracı ile ekranları doğrulayabilir, tüm OpenGL sürücülerine entegre olabilecek bir sertifiye/kalifiye C kodu oluşmasını sağlar.

SCADE Test

SCADE Test, SCADE Suite modelleri ve SCADE Display ekranlarını doğrulayacak gereksinim temelli test senaryolarının oluşturulması ve bu senaryolara göre test edilmesi, doğrulanması, emniyet-kritik standartların getirmiş olduğu kapsama analizi sağlanmasına ve hedef makinelerde test yapılmasına olanak sağlayan bir ortam sunar.

SCADE LifeCycle

SCADE LifeCycle sistem ve yazılım yaşam döngüsünün takibini sağlayan, gereksinim izlenilebilirliği, konfigürasyon yönetimi uyumluluğu ve otomatik sertifiye/kalifiye dokümantasyon sağlayan ortamdır.

ARINC 661 için SCADE Çözümleri

ARINC 661 için SCADE çözümleri içerisinde barındırdığı aviyonik ekran geliştirme arayüzü sayesinde CDS (Kokpit Ekran Sunucusu) ve UA(Kullanıcı Uygulamaları) için ARINC 661 standardına uygun olarak aviyonik kokpit ekran tasarımı geliştirme sağlayan bir ortam sunar.

SCADE Vision

SCADE Vision, otonom araç algılama sistemlerindeki potansiyel zayıf noktaların otomatik olarak belirlenmesini sağlamaktadır. SCADE Vision emniyet analistleri, (NN)sinir ağı geliştiricileri ve makine öğrenimi tabanlı algılama sistemi tasarımcıların için tasarlanmış bir ortamdır.