+90 312 210 10 15 +90 312 210 11 21
SATGEB-2 Titanyum C Blok, Üniversiteler Mah., İhsan Doğramacı Bulvarı, Bina No:37, No: -1/1 ODTÜ Teknokent Çankaya Ankara / Türkiye
info@sdt.com.tr

TCDD Lokomotif Veri Kayıt Cihazı

SDT faaliyet alanlarından olan Görev Sistemleri kapsamında; Platform Yönetim Sistemleri, Veri Kayıt Sistemleri, Silah Sistemleri ve Görev Bilgisayarları bulunmaktadır. Veri Kayıt Sistemi (VKS), platformda oluşan sayısal kontrol verilerini, video ve ses sinyallerini kaydetmeyi amaçlamaktadır. Sayısal kontrol veri tiplerine MIL-STD-1553B, ARINC429, CAN ve Ethernet veri yolları üzerinden alınan veriler örnek gösterilmektedir. Video ara yüzleri ise PAL, NTSC, RS170, RS343, DVI, SDI ya da Display Port olabilmektedir. Sayısal kontrol verilerinin kaydı, veri haberleşme hatlarının doğrudan dinlenmesiyle olabildiği gibi, merkezi kontrol birimlerinin kayıt sistemine doğrudan veri yollaması şeklinde de gerçekleşebilmektedir.

VKS tarafından alınan video ve ses verileri ise yüksek verimlilikli algoritmalarla sıkıştırılarak kaydedilmektedir. Kayıt için kullanılan taşınabilir bellek modülleri, uçuş sonrasında yer destek bilgisayarlarına standart endüstriyel ara yüzler üzerinden (USB, Ethernet, SATA vb.) bağlanarak verilere erişim imkânı tanımaktadır. T-38 Eğitim Uçağı, ASELPOD Görüntüleme Podu, Tarruzi İnsansız Hava Aracı (TIHA) ve Atak Helikopteri, Veri Kayıt Sistemi ailesinin halihazırda yer aldığı programlardan bazılarıdır.

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ile geçtiğimiz yıllarda yurt dışından tedarik edilen ve Adli Vakalarda da kullanılan, Lokomotif Veri Kayıt Cihazlarının yerlileştirilmesi amacıyla işbirliği yapılmaktadır.

Yapılan yerlileştirme sayesinde;

  • Çok yüksek kalite video,
  • Kaza anı öncesi videonun kaydedilememesi sorunu yerine, kesintisiz kayıt,
  • Çok yüksek depolama alanı,

gibi modern kabiliyetlere sahip olunacaktır.