ARUS 5. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekleme Tarihi 9.07.2021

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) 5. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Asil ve yedek üyelerin belirlendiği genel kurulda, yeni yönetim kurulu kendi arasında seçim yaparak başkanını belirleyecek. Toplantıda onursal ve kurucu başkan rahmetli Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan anıldı ve hayat hikâyesinden bir bölümü ekranlara yansıtıldı.

“Raylı sitemler milli davamızdır” ilkesinden hareketle, Anadolu’nun birçok ilinde sektöre hizmet eden temsilciler Ankara OSTİM Konferans Salonunda bir araya geldi. Toplantıda sektörün sorunları, vizyonu ve gelecek planları görüşüldü.

OSTİM Başkanı Orhan Aydın açılış konuşmasında yaşanan süreçleri anlatarak “başarıya ulaşmanın yolu merdivenleri emin adımlarla çıkmaktır” dedi. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerli üretimde % 51 şartı çok önemli bir adım. Türkiye otomobilde kaybettiğini raylı sistemlerde yakaladı. Yerli ve Milli çalışmalarla raylı ulaşım sistemlerinde markayı yakaladık” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir konuşmasında “Düşünce tohumdur, söz tohumdur. Ne söylerseniz onu yetiştirirsiniz” dedi. Özdebir, “Zorlu yollardan geldik. Sektörümüzü desteklemek için bir aradayız. Yerli ve Milli Tramvay ve metro araçlarının yapımı ilk zamanlarda Ömer Yıldız, Ali İhsan Uygun’un da içinde olduğu ekiplerle başladı. İşte o zamanlarda atılan tohumlar yeşermeye başladı. TCDD’nin de önemli çalışmaları var. Sahiplenmişler, hep birlikte yerli ve milli üretimde tam bir ekip ruhu ile çalışıyorlar” dedi.

Toplantıya katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün de “Çılgın projelerden bahsediyorlar. Avrasya tüneli, Marmaray, Kanal İstanbul, Havalimanı. Bunların hepsi çılgın projeler. %51 yerli şartının çabayla olduğu anlaşılıyor. Bu bizler için milat oldu. Şimdi bu payı biz %60’a çıkardık ve uygulamaya başladık. Kamu ve özel sektör çalışmaları yapıyoruz, çalışma grupları kurduk yerli ve milli üretim ve kullanımı nasıl arttırırız” ifadelerinde bulundu. Eyigün, “Yeni havalimanı metro hattını millileştiriyoruz. Yeni metronun motorları yerli ve milli oluyor. Bizim mühendisimiz, bizim işçimiz geliştirdi. Dışa bağımlığı azaltıyoruz” dedi.

Toplantıda ARUS’un kuruluşu hedefleri ve başarılarının özetlendiği bir video gösterisi ile tekrar hatırlandı.

Toplantının ikinci bölümünde OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Murat Yülek’ de eğitim, teknoloji, yerli ve milli üretim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ARUS Başkanı ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun “aşk ağlatır, dert söyletir” diye sözlerine başladı. Uygun “ Biz hem aşığız hem dertli. Türkiye aşığıyız, iş yapma derdindeyiz.  Kamu ve özel sektör arasındaki engelleri kaldırmalıyız. Özel sektörün önünü açmaklayız. Ortak projeler geliştirmeliyiz.” dedi.  İstanbul’da yerli ve milli vagon üretimine Ömer Yıldız Bey ile başladık. İşletmeci olarak ilk vagon olan RTE’ ı yaptık. Bu birçok fuarda büyük ilgi gördü. İşletmecinin vagon yapması ilgilerini çekti” dedi. Uygun “Marka oluşturmalıyız. Dünya ile rekabet edebilmek için, katma değer üretmeliyiz. Bizim özel sektörümüzde bu güç ve vizyon var.” diye sözlerini sürdürürdü.

Konuşmaların ardından oylamaya geçilerek asil ve yedek üyeler belirlendi. Seçim sonuçlarına göre yönetim kuruluna; TCDD, OSTİM OSB, BOZANKAYA, ASELSAN, DURMAZLAR, TÜRASAŞ, TÜRSİD, KARDEMİR, ASAŞ ALÜMİNYUM, YAPIRAY, EMRE RAY, SAFKAR, ALBAYRAK MAKİNE denetim kuruluna ise; ÖZBİR VAGON, KENTKART, DAS LAGER RULMAN seçildi.

Yeni Yönetim Kurulunun çalışma takvimi ile ilgili görüşmeler yapıldı.

İlgili Görseller