ARUS Üyeleri ile Beraber Innotrans 2018 Fuarında

Ekleme Tarihi 24.09.2018

İki yılda bir düzenlenen Avrupa’nın en büyük uluslararası ulaşım teknolojileri, sistemleri ve araçları fuarı Innotrans 17 -22 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlendi.

InnoTrans 2018 demiryolu teknolojileri, altyapı, tünel inşaatı ve yolcu taşıma alanında yapılan yenilikler ve firmaların geldikleri son noktaların sergilendiği, ‘Demiryolu’ alanında dünyanın en büyük fuarı olma niteliğini taşıyor.

Bu yıl, dünyanın en büyük demiryolu etkinliği Innotrans Berlin Fuarı, 3.000’den fazla katılımcı, ürünlerin sergilendiği 200.000 metrekarelik alan, 41 Salon ve 3.500 metrelik hareketli raylar üzerinde gerçekleşti.

45 Türk firmasının stant açtığı fuarda Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi URGE Projesi kapsamında, yönetim kurulu üyeleri ve 20 firma ile ziyaretçi olarak katılım sağladı. Fuarda dikkat çeken katılımcılar arasında çekiş sistemi, cer motoru, modernizasyon gibi konulara yoğunlaşan Aselsan, Kayseri tramvaylarını ve Bangkok metro araçlarını üreten Bozankaya, Bursa, İzmit, Samsun, Eyüp ve Olsztyn tramvaylarını temin eden Durmazlar, yük vagonu üreticisi Gök Yapı ve RC Endüstri, sinyalizasyon sistemleri üreten Savronik ve YM Idis, TCDD ve bağlı kuruluşları olan Tülomsaş, Tüvasaş, Tüdemsaş, Taşımacılık A.Ş, Raysimaş, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli manevra lokomotifini üreten Tübitak ve raylı sistem altyapı ürünleri üreten Yapıray, Havelsan, Kompozit üreticisi Sazcılar, Bakır üreticilerimiz Er bakır, Sarkuysan, Era Elektronik, Atalar Makine, Angst Pfister, Ellamp, Albayrak, Avitech, Rexroth, AKG, FMC, Fikssan, FZK, Hüroğlu, Metroray, Özkan D.Ç, Isışah, Staubli gibi firmalarımız yer alarak tanıtımlarını yaptılar.

Innotrans açılış seremonisi Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarda Mobilitenin geleceği ve dijitalizasyon vurgulandı. Alternatif taşıma yolları ve Akülü trenlerin önemine değinildi. Gelecekte otonom ve temiz enerjiye dayalı demiryolu ulaşımının önemi vurgulandı. Önümüzdeki yıllarda Almanya için planlanan 270 milyar Euro ulaşım projelerinin % 40’nın demiryolu olduğu ve ITCS dijitalizasyon için 6 milyar Euro daha ilave edileceği bildirildi. Almanya’da geliştirilen projeler ile demiryolunda gürültü azaltılacak. 2021 yılında gürültü laboratuarları kurulacak ve akülü ulaşım başlayacak. Start up’lara ve inovasyona büyük önem verilecek. Ayrıca yasal mevzuatların bir ülke için değil tüm Avrupa ülkeleri veya dünya ülkeler için geçerli olmasının sağlanmasının önemine değinildi.

ARUS Kümelenmesi üyeleri Türk Büyükelçiliğini ziyaret ederek Sayın Büyükelçimiz Ali Kemal AYDIN ve Berlin Ticaret Müşavirimiz Sayın Mehmet Azgın ile Innotrans’ta yapılacak iş görüşmeleri hakkında tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Fuar başlangıcı ile birlikte ARUS Ticaret Heyeti dünyanın dört bir yanından gelen firmaların standlarını ziyaret ederek sektörde ki son gelişmeleri ve yenilikleri inceleme ve aynı zamanda bu alanda yapılabilecek iş birliklerini geliştirme fırsatı buldu. Bu kapsam da ARUS Üyeleri INNOTRANS fuarı boyunca yüzlerce iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

ARUS Kümelenmesi üyeleri, Büyükelçimiz Ali Kemal AYDIN ve Berlin Ticaret Müşavirimiz Mehmet Azgın, TCDD Genel Müdürümüz İsa Apaydın, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı, Tüvasaş  Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Tüdemsaş Genel Müdürü Mehmet Başoğlu, Aselsan Grup Başkanı Seyit Yıldırım, ARUS Koordinatörü İlhami Pektaş, Aselsan ve Tülomsaş'ın geliştirdiği E1000 HİBRİT LOKOMOTİF açılış törenine katıldı.

Törenden sonra milli E1000 Hibrit lokomotifi ve hemen yanında bulunan Durmazlar Milli İpekböceği Tramvayı birlikte gezilerek Büyükelçimiz Sn. Ali Kemal AYDIN ve beraberindeki heyete bilgi verildi.

Bu fuarda 3 adet milli marka aracımız sergilendi. Bunlar; Aselsan ve Tülomsaş'ın geliştirdiği E1000 HİBRİT LOKOMOTİF, Durmazlar İPEKBÖCEĞİ TRAMVAYI ve Bozankaya SİLEO Elektrikli araçları.

Haziran 2018’ de Avusturya Büyükelçiliği‘nin daveti üzerine Viyana’ da gerçekleşen İş Görüşmelerine katılan ARUS Kümelenmesi Yönetim Kurulu, Avusturya Ticaret Heyeti ile INNOTRANS fuarında ARUS üyeleri ve Avusturya Ticaret Heyeti ile yeni firmalarla toplantılar düzenleyerek ilişkilerini daha da güçlendirdi.

Stadler firmasının talebi üzerine görüşmeler yapıldı. Stadlerin yaptığı işler ve projeler anlatıldı. Sergilenen Stadler imzalı araçlar gezilerek bilgi verildi. Stadler firması Türk firmalarla işbirliği ve Türkiye’de yatırım yapma isteğini vurguladı.

Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’ nın desteğiyle ARUS üyeleri ve Alman Demiryolları Birliği Başkanı ve üyeleri, Siemens, Bombardier, Knor Bremse, Ephy-Mess, Hübner Gmbh, CE Cideon Gmbh, Weidmüller Interface Gmbh, Windhoff Bahn Gmbh ve TransTec F&E Gmbh ve sektörde söz sahibi birçok şirketin üst düzey yetkili kişileri arasında çok başarılı iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu etkinlikte ARUS ile Almanya Demiryolu Birliği VDB arasında 2014 yılında yapılan protokol çerçevesinde Türkiye’de yerli üretim işbirlikleri ve yatırımların hızlandırılması konusunda görüş birliğine varıldı. Alman firmaları Türk firmaları ile Türkiye’de en az % 51 yerli katkı şartı ile yatırım yapmak ve birlikte Asya, Ortadoğu, Avrupa, Afrika ve Amerika ülkelerine ihracat yapmak istiyor.

2010 yılında InnoTrans fuarında imzalanan iş birliği anlaşması ile 9 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren 11 demiryolu kümelenmesi ile kurulan Avrupa Demiryolları Kümelenmeleri Birliği’ne (“ERCI” European Railway Clusters Initiative), üyelik başvurusunda bulunan ARUS Kümelenmesi, burada yapılan sunum ve toplantıdan sonra, ERCI’ye üyeliği kabul edilmiştir. Sektöründe dünyanın en büyük B2B ağ yapılanmasına sahip ERCI ile yapılacak iş birlikleri, üyelerimizin yurtdışına açılmaları, teknolojik gelişmelerin anlatılması ve ihracatımızın arttırılması için büyük bir fırsat sağlayacaktır.

Programın son gününde ARUS Heyeti Almanya’ da ki muhtemel iş fırsatlarını değerlendirmek ve ticari ilişkilerimizi artırmak amaçlı görüşmeler gerçekleştirmek için Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’ nı ziyaret etti. Toplantıda Almanya’da Türk iş adamlarının iş birliklerini geliştirmesi, Almanya’da firma satın alma konusu, Kümelenme ve üyelerimizin odaya kayıt olarak Almanya’daki iş fırsatlarını değerlendirmesi üzerinde duruldu.

İlgili Görseller