ARUS YÖNETİM KURULU TOPLANTISI TÜDEMSAŞ'TA YAPILDI

Ekleme Tarihi 27.08.2019

ARUS Ağustos Ayı Yönetim Kurulu Tüdemsaş Tesislerinde Toplandı.

Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu büyük talep görüyor. Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabilme özelliği, benzer vagonlardan yaklaşık 9,5 ton daha hafif yani diğer vagonlardan yüzde 26 daha hafif olması, Yine 25,5 ton boş ağırlığıyla Avrupa’daki eş değer vagonlara göre 4 tondan daha fazla yük taşıma özelliği var. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantaj sağlıyor. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet avantajı var.

TÜDEMSAŞ tecrübe ve birikimiyle yük vagonu üretiminde ülkemizin medarı iftiharı. Özel sektörü destekleyerek bir sinerji oluşturmayı ve ürettiği, darası hafifletilmiş vagonları yurtdışına ihraç etmeyi başaran Türkiyenin en büyük vagon fabrikası. TÜDEMSAŞ’ta üretilen yük vagonlarında % 85 seviyelerinde yerli katkı yapılıyor.

Azerbaycan’ın sipariş ettiği 600 adetlik vagonun ilk 2 adedi testten geçerek kabulü yapıldı. Ayrıca Gökyapı firması işbirliğiyle üretilecek olan 80 feet’lik mafsallı konteyner taşıma vagonu için ABD ile protokol imzalandı. Üretilecek vagonlar Dünya’nın birçok bölgesinde kiralama hizmeti veren, uluslararası bir şirket konumundaki ABD’li GATX firmasına ihraç edilecek.

Ziyaretimiz sırasında desteklerini bizden esirgemeyen başta Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Başoğlu olmak üzere tüm Tüdemsaş yönetimini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

İlgili Görseller

İlgili Dökümanlar