Aselsan A.Ş.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 296. Cadde No: 16, 06370 Yenimahalle-Ankara, Türkiye
+90 312 592 1000​       +90 312 354 1302      aselsan@hs02.kep.tr      www.aselsan.com.tr

ASELSAN raylı araç ve sinyalizasyon alanlarında geliştirmekte olduğu özgün ürün ve sistemler ile;

  • çekiş (cer) ve güç dağıtımı,
  • tren kontrol ve yönetim,
  • ana hat ve kent içi sinyalizasyonu

alanlarında akıllı, verimli, emniyetli ve güvenilir çözümler sunmaktadır. ASELSAN Cer Motoru Kontrol/Sürücü Birimleri, Yardımcı Güç Birimleri,

Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ve Anahat/Kent içi Sinyalizasyon Sistemleri alanlarında sistem geliştirme, sistem tasarım, üretim, entegrasyon, test ve devreye alma faaliyetleri yürütmektedir.

CESUR (Cer Motoru Kontrol/Sürücü Birimi)

Hafif raylı araçlar, metrolar, lokomotifler ve bölgesel trenler için geliştirilen, modüler mimariye sahip, yeni nesil IGBT teknolojisi ve DSP tabanlı kontrol elektroniği içeren cer motor sürücüleri tasarlanıp üretilmektedir. İleri ve esnek kontrol algoritmaları sayesinde, farklı AC tipteki motorları yüksek verimlilikte ve hassasiyette kontrol edilebilmektedir. Rejeneratif frenleme, kayma/kızaklama giderme, paralel AC motor kontrolü, yedekli çalışma, yüksek akım ve gerilim koruması ve yüksek verimli anahtarlama teknikleri özgün olarak geliştirilen algoritmalardan bazılarıdır. Yüksek verimlilik oranına sahip CESUR; EN50155, EN50125, EN50163, EN50121, EN61287, EN61377 gibi raylı araç standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

Yardımcı Güç Birimleri

Hafif raylı araçlar, metrolar, lokomotifler ve bölgesel trenler için geliştirilen yardımcı güç birimleri giriş geriliminden beslenerek araç üzerindeki çeşitli AC ve DC yüklerin beslenmesini sağlamaktadır. ASELSAN tarafından geliştirilen SiC ve IGBT teknolojisi içeren birimler düşük/yüksek frekans, düşük/yüksek gerilim, gerilim frekans oran sapması, devamlı tekrarlanan yük kalkışları, hat voltajındaki ve yüklerdeki ani değişiklikler, besleme geriliminin kesilmesi aşırı harmonik ve faz kayıplarına karşı korumalı olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS)

Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi kapsamında raylı ulaşım araçlarının en önemli bileşenlerinden, yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyesine sahip bilgisayar donanım, yazılım ve kontrol algoritmaları geliştirilmektedir.

Modüler yapıda tasarlanan Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi bilgisayarı raylı ulaşım araçları için kabul görmüş standartlarca (IEC61508, EN50155 gibi) tariflenen yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyelerine sahip olup; mimarisi, kontrol, emniyet ve güvenilirlik algoritmaları, donanımı ve gömülü yazılımı ile tümüyle özgün olarak geliştirilmektedir.

Sistem, özgün donanım, algoritma ve yazılımlardan oluşan TKYS Bilgisayarı ile trenlerin fren, çekiş (cer), kapı, iklimlendirme (HVAC), yolcu bilgilendirme ve diğer alt sistemlerinin kontrol ve yönetimi gerçekleştirmektedir.

Ana Hat ve Kent İçi Sinyalizasyon Sistemleri

Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol (CBTC) tekniği temel alınarak geliştirilen Raylı Ulaşım Sinyalizasyon Sistemleri ile günümüzün modern ve yoğun şehir içi raylı ulaşım sistemlerine yönelik maliyet etkinlik, emniyet, güvenlik, verimlilik, dakiklik ve yüksek taşıma kapasitesi sağlanmaktadır.

Ana hat raylı araçları için geliştirilen araç üstü ERTMS seviye 1 ve 2 sistemleri ile emniyetli, verimli ve maliyet etkin çözümler sunulmaktadır.

Ürünler

Sertifikaları

ISO 9001
ISO 14001
ISO 27001
ISO 20000
OHSAS 18001
AS 9100
CMMI
AQAP 2110
Tesis Güvenlik
ISO 17025

İlgili Dökümanlar

İletişim Bilgileri
Firma Konumu
Şirket Videosu