Bozankaya A.Ş.

1. Organize Sanayi Bölgesi Ahi Evran Mah. Artuklular Sok. No: 3/B, 06930, Sincan - ANKARA
+90 312 815 4910       +90 312 815 4915      info@bozankaya.com.tr      www.bozankaya.com.tr

Bozankaya, şehirler için toplu ulaşımda yatırım ve işletme maliyetleri açısından en ideal çözümleri sunan inovatif bir şirkettir. Çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan ve gürültüsüz çalışan araçlar geliştirmekte ve üretmektedir.

 

1989 yılında Almanya’da bir Ar-Ge şirketi olarak kurulmuştur. 2003 yılında Türkiye’ye adım atmış ve yatırımlarını bu Ar-Ge şirketinin yıllar içinde edindiği bilgi birikiminin üzerine inşa ederek bugün Türkiye’de çok daha güçlü bir marka haline gelmiştir. Türkiye’de 20 çalışanla faaliyetlerine başlayan Bozankaya’nın bugün Ar-Ge Merkezi’nde 100’e yakın Ar-Ge mühendisi dâhil toplamda 1000’e yakın çalışanı bulunmaktadır.

Fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan araçlarını Ankara’daki tesislerinde üretmektedir. Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 110.000 m2 alana kurulu yeni üretim merkezi; metro ve tramvay gibi raylı sistem araçları ile trambus ve Sileo gibi elektrikli ticari araçlar üretimi için tasarlanmış ve faaliyete geçmiştir. Bu tesislerde üretilen yerli tasarım araçlar halen ülkemizde ve Avrupa’da yolcularına sorunsuz bir biçimde hizmet vermektedir. 2017 yılı içersinde yapılan yatırımlarla hat sayısı 11'e çıkarılmış ve son teknoloji kaynak robotlarıyla metro ve hızlı tren üretimine hazır hale getirilmiştir.

Türkiye’nin ilk yerli %100 elektrikli otobüsünü üreten firma unvanı Bozankaya’ya aittir.

Kahramankazan’ daki 14.000 m2 alana kurulu üretim merkezi ise, ticari araç gövde üretimi ve hammaddesi metal olan tüm konstrüksiyonların CNC kontrollü makineler ile hassas ve hatasız üretimini yapmaktadır.

Üretim merkezlerindeki çalışmalar Ar-Ge ekseninde yürütülmektedir. Bu kapsamda,2012-2017 yılları arasında tamamlanan 10, devam eden 6 ve değerlendirme aşamasında olan 6 adet Ar-Ge projesi bulunmaktadır. Toplam bütçesi yaklaşık 80 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Projeler, Türkiye’nin toplu ulaşım ihtiyaçlarına yerli çözümler sunmakta, ithal ikamesi ürünlerle ülke kaynaklarının ülke ekonomisi içinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, dünyanın dört bir yanına ulaştırılan yüksek katma değerli bir ihracat kalemi yaratmaktadır.

İlk Türk metro araçlarının Ar-Ge ve prototip çalışmalarını yürüten Bozankaya, 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin ilk metro ihracatını gerçekleştirilecektir.

Bozankaya, Türkiye’deki raylı sistem sektörünün gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi’nin (ARUS) Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Bozankaya A.Ş. Web Sitesi

Products

Certificates

ISO 9001
ISO 14001
OHSAS 18001
ISO 16949
Contact Information
Company Location
Company Video