Çekler İşbirliğine hazır

Added Date 28.02.2017

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi, 15-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında UR-GE desteği ile Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a bir ziyaret gerçekleştirdi.

15-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın UR-GE desteği ile düzenlenen Çek Cumhuriyeti ziyaretinde, Türk ve Çek firmalar arasında işbirliği fırsatlarının değerlendirildiği ikili iş görüşmelerinin yanı sıra ŠKODA, VUZ, VUKV gibi önemli tesislere teknik geziler de gerçekleştirildi.

Tüm ARUS üyelerinden büyük ilgi gören faaliyete; ARUS Yönetim Kurulu, İstanbul Ulaşım A.Ş, Tüdemsaş, Aselsan ve Havelsan ile Durmazlar, Bozankaya, RailTur, Ilgaz İnşaat, Güçsoy Asansör, Elfa Metal, Das Lager Rulman, Tekno Plan, Üntel Kabloları, Yazkar Klima, Alpin Kimya, Era Elektronik, Yepsan Savunma ve Havacılık, On Elektronik, Cadem, Heksagon Mühendislik ve Otam  firmalarımızdan toplam 40 kişi katıldı.

Çek Demiryolu Sanayi Derneğinin (ACRI) koordinasyonunda gerçekleştirilen faaliyetin ilk durağı Çek Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantı oldu. Prag Büyükelçimiz Sayın Ahmet Necati Bigalı, Prag Ticaret Müşavirimiz ve Çek-Türk Ticaret Odasından temsilcilerin de katıldığı toplantıda açılış konuşmaları; Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Martin Tlapa, Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Sayın Richard Hlavatý, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Petr Mareš, ARUS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ziya Burhanettin Güvenç, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sayın İrfan İpşir ve ACRI Direktörü Sayın Marie Vopálenská tarafından yapıldı. Açılışı, Türk ve Çek şirketlerin tanıtım sunumları ve ardından yapılan ikili iş görüşmeleri izledi. Toplantı sonrası ARUS heyeti, kendileri için tahsis edilmiş tarihi tramvayla şehir turu gerçekleştirdi.

Programın ikinci ve üçüncü günleri teknik gezilere ayrılırken, katılımcılar SŽDC, ŠKODA, VUZ ve VUKV gibi sektörün önde gelen kuruluşlarının tesislerini ziyaret etti. Öncelikle Demiryolu Altyapı İdaresi (SŽDC) binasını ziyaret eden heyet, yetkililer tarafından kurum ve yapılan iş hakkında bilgilendirildikleri sunumun ardından, izleme odaları dahil kurumdaki bölümleri gezerek işin yapılışını görme, yazılım ve donanıma ilişkin bilgi alma imkanı buldu. SŽDC’den sonra ŠKODA’yı da ziyaret eden heyet burada şirket hakkında kapsamlı bir sunum sonrası, şirketin üretim alanını, test alanını ve depolarını gezdi. Şirket yetkililerinin her bölüme ilişkin detaylı bilgi verdiği gezide katılımcılar özellikle üretim alanına yoğun ilgi gösterdi. Faaliyetin son gününde ise ARUS heyeti  VUZ ve VUKV araştırma ve test merkezlerini ziyaret etti. Yine şirketlerin sunumlarıyla başlayan programda heyete VUKV Genel Müdürü Zdeněk Malkovský eşlik etti ve tesisler ile işler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Çek Cumhuriyeti programı ARUS üyelerine, Çek demiryolu sektörünün önde gelen şirket ve kurumlarının tesislerini görme, üst düzey yetkilileri ile tanışma ve onlardan bire bir bilgi alma fırsatı sunarken, Türk ve Çek firmalar arasında karşılıklı işbirliği imkanlarının da değerlendirildiği görüşmeler yapılmasını sağladı.

Yabancı muadilleri ile geliştirdiği yakın ilişkiler ve işbirliği ile üyelerinin uluslararası görünürlüğüne ve ilişkilerine katkı sağlamayı amaçlayan ARUS, bu yıl yurtdışı faaliyetlerine ağırlık vermeyi planlıyor.   

Related Images