Üyelerimizden BİAS TOSB Test Merkezi Faaliyete Başladı

Added Date 3.07.2018

BİAS TOSB Test Merkezi Mart 2018 itibariyle devreye girdi. 2011 yılından beri test Merkezi işleten Bias, tüm test hizmeti faaliyetlerini TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Sanayi Bölgesi yerleşkesinde topladı.

Bias TOSB Test Merkezi 2000m2 kapalı alanda, son derece modern bir yapı içerisinde yer almaktadır. Statik dayanım ve ömür testleri için güçlü bir servo hidrolik altyapısı ve 3 adet  60m2 test alanı bulunmaktadır. Gerek pompa gücü, gerekse muhtelif servo hidrolik eyleyici kapasitesiyle komponent ve alt sistem bazında testler yapılmaktadır. Süspansiyon parçaları ve sistemleri, burçlar, braketler, şase komponentleri örnek olarak verilebilir. ROPS, koltuk testleri çeki kancası testi gibi muhtelif homologasyon testleri de servo hidrolik test alanında yapılmaktadır. Bu testlerde bazı sertifikasyon kuruluşları ile ortak çalışılmaktadır. Vibrasyon ve şok testleri için 2 adet 50kN test sistemi mevcuttur ve bunlar iklim kabini ile bütünleşik çalışabilmektedir. Merkezde 3 adet değişik iç hacimlere sahip iklimlendirme kabini mevcuttur. Motor test odasında  500kW’lık güce sahip bir dinamometre ile motor ve dişli sistemlerin dayanıklılık testleri yapılmaktadır. Yeni regülasyonlara uygun şekilde gerçek yol koşullarında emisyon değerlerinin ölçümü için Mobil Emisyon Ölçüm cihazı mevcuttur. Test düzenekleri kurarken gerekli test fikstürlerinin üretimi için küçük bir imalat atölyesi de bulunmaktadır.

 

BİAS öncelikli hedefleri doğrultusunda Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu testleri burada sunarak, yurtdışına çıkma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu hedefi sağlarken, ülkemizdeki diğer test laboratuvarları ile yakın irtibatta kalarak mükerrer yatırımlardan kaçınmıştır. İlerisi için ihtiyaç duyulan yeni test alt yapısı yatırımlarıyla test hizmetlerinde çeşitliliğin artırılması da planlanmıştır.

Related Images