Yerli ve Milli Markalar Tam Not Aldı

Ekleme Tarihi 12.10.2017

Eurasia Rail - 7. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı 2-4 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuarda Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi de (ARUS) yer aldı.

Dev organizasyon, 30 ülkeden 300 katılımcı firmayı ve 70 ülkeden gelen 10 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sektör temsilcileri ve firmalarını buluşturan, Avrasya bölgesinin tek, dünyanın en büyük 3. demiryolu fuarı niteliğini taşıyan Eurasia Rail’de Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi de (ARUS) yer aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve T.C. Devlet Demiryolları’nın ev sahipliğinde, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KOSGEB ve UIC tarafından desteklen Eurasia Rail ile eş zamanlı düzenlenen konferans ve seminerler ile sektör profesyonelleri alanında kanaat lideri isimler sektörü değerlendirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, açılış törenindeki konuşmasında sektörün ülke hedeflerindeki öneme işaret etti. Coşkunyürek, “Milli yüksek hızlı trenimiz, yeni nesil elektrikli dizel trenimiz ayrıca yeni nesil milli yük vagon çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam etmektedir. Türkiye koşar adımlarla 2023 yılına yaklaşırken demiryolu sektörünün gelişmesi 2023 yılında hedeflediğimiz 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmamızda büyük bir katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Eurasia Rail’in dünyada hızla gelişen ve demiryolu endüstrisinde meydana gelen teknolojileri takip etmek için fırsat olarak gördüğünü belirtti. Apaydın, şunları söyledi: “Yüksek hızlı tren demiryolu inşa ederek hizmete açtık. Halen Türkiye nüfusunun yüzde 33’ne hitap eden YHT ağını Ankara’dan İzmir’e ve Ankara’dan Sivas’a uzatmak için inşa çalışmalarımızı geceli gündüzlü devam ettiriyoruz.”

Yerli katkı şartının önemi
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Bakanlık bürokratları ARUS standında incelemelerde bulundu. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Coşkunyürek’e küme hakkında bilgi aktardı, kapsamındaki kamu alımlarındaki yerli katkı şartının, sanayinin gelişimi açısından önemine dikkat çekti.

Yerli ve milli üretim üzerine çalışan bir grup olduklarını belirten Başkan Aydın, Ankara Metro ihalesindeki yerli şartına uyulmadığını dile getirdi. Aydın, “Bir tek cıvata yerli alınmadı.” dedi.

Fuara katılan ARUS üyelerinin araçları, özgün ve modern çizgileriyle yerli ve yabancı konuklardan tam not aldı.