BATARYALI TRAMVAY İNOVASYON ÖDÜLÜ

Ekleme Tarihi 19.11.2021

ARUS'un da dahil olduğu Avrupa Raylı Sistemler Birliği, ERCI, tarafından 26 Ekim 2021 tarihinde Fransa’nın Lille şehrinde düzenlenen SIFER 2021, 7. Raylı Sistemler İnovasyon ödülünü Bozankaya A.Ş. firmamız kazandı.
ERCI İnovasyon ödülleri, ERCI üyesi kümelenmelere üye şirketlerin geliştirdiği ürün ve hizmetlerinin; yenilikçi özellikleri, demiryolu sektörü için ekonomik ve sosyal faydaları, yeni dijital teknolojilerin entegrasyonu, insan sermayesi üzerindeki etkisi, özel veya kamu kuruluşları ile iş birliğiyle inovasyon oluşturulması kriterlerine dayanarak veriliyor.
Bozankaya tarafından geliştirilen 30 m. %100 alçak tabanlı Tramvayın tahrik sistemine entegre edilen bir yüksek gerilim aküsü ile katenersiz sürüş sağlanabiliyor, böylece Tramvay lityum iyon pillerle normal çalışma şartlarında katener bağlantısına gerek kalmadan 63 km yol kat edebiliyor.
Ulaşım sektöründe elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte pil teknolojisinde çok önemli yenilikler ve gelişmeler yaşanıyor. Günümüzde raylı sistem araçlarında yüksek voltajlı akü teknolojisi, genellikle 1-2 kilometre kısa mesafelerde acil durum sürüşleri için veya statik uygulamalar kapsamında istasyonlarda kullanılıyor. Bataryalı Tramvaylar katenerli demiryolu hattında dinamik şarj özelliğine sahiptir. Bozankaya tarafından geliştirilen yeni teknoloji ile lityum iyon bataryalı raylı sistem aracı katenersiz uzun mesafeli bir hatta 63 km yol alabiliyor. Bu teknoloji, özellikle şehir içi tramvay hatlarında havai hat için direk, trafo merkezi inşaatı, kablo hattı çekiminin güç olduğu alanlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Böylece hattın belirli bölümlerinde havai hat yatırım ve bakım maliyetlerinden de tasarruf ediliyor.
Uluslararası Alanda Sosyal Etkileri
Raylı sistemlerde akü ile gidebilen ve dinamik şarj özelliğine sahip bir tramvay aracı, kullanıldığı şehirlerde esnek işletme özelliği ile katener hattına ihtiyaç duymadan, görsel kirlilik oluşturmadan minimum bakım maliyeti ve rejeneratif frenleme enerjisi geri kazanımında maksimum verimlilik avantajı ile ön plana çıkacaktır.
Rekabet Avantajı
63 km'lik menzil bir Avrupa rekoru olmakla birlikte Avrupa ülkelerinde toplu taşıma sistemlerinde kullanılan tramvaylar arasında bu kadar uzun menzile sahip pil teknolojisine sahip araç üreticisi henüz yok. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde üyemiz Bozankaya dikkatleri üzerine çekecek ve raylı sistem araç üreticileri arasında özel bir konuma sahip olacaktır.

https://www.railwayturkey.com/bataryali-tramvay-inovasyon-odulu/

 

Dr. İlhami Pektaş

İlgili Görseller