ESO-ARUS ONLİNE İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Added Date 14.10.2021

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyeleri ile Eskişehir’de üretim yapan Eskişehir Sanayi Odası Üyeleri, ESO-ARUS İşbirliği Görüşmeleri'nde bir araya geldi. Online gerçekleştirilen görüşmelerde 34 firma 83 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarında ARUS ve ESO Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak, Eskişehir raylı sistemler sektörü özelinde üretim yapma kabiliyeti olan yaklaşık 100 firmamız bulunduğunu belirterek, “Eskişehir’in raylı sistemler sektörü cirosu 800 milyon dolara, ihracatı ise 150 milyon dolara ulaşmıştır. Sektörde faaliyet gösteren firmalarımızda 3.500’ün üzerinde kişi istihdam edilmektedir. Yine yapım çalışmaları devam eden Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesi ile Eskişehir Avrupa’nın en önemli üretim ve test merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

Açılışta söz alan ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş ise, kümenin ‘Raylı sistemler milli davamızdır’ ilkesiyle yola çıktığını belirterek, “Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi, Türkiye’nin ilk bölgesel olmayan ve tüm Anadolu’yu kapsayan kümelenmesi olarak, ülkemizde raylı ulaşım sistemlerine yönelik üretim yapan sanayicilerimiz, destekleyici kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte “’İş Birliği , Güç Birliği ve Milli Marka’ inancıyla kurulmuştur” diye konuştu.

Eskişehir’in önemli bir sanayi şehri olduğunu ve demiryolları alanındaki tarihi ve üretim kabiliyeti ile öne çıktığını söyleyen Pektaş, “ARUS olarak bugüne kadar 10 adet milli marka çıkardık. Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile yeni markaların ve iş birliklerinin de zeminini hazırlamış oluyoruz. Emeği geçenlere, katılımcılara teşekkür ederiz” dedi.

Related Images