PARAGUAY ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET ATAŞESİ OSTİM ZİYARETİ

Ekleme Tarihi 9.08.2022

Paraguay Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Prof. Dr. Maria Elena Villalba ve beraberindeki heyet, Invest in Paraguay etkinliğini tanıtmak ve Türkiye-Paraguay ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla OSTİM’i ziyaret etti. Paraguay Ticaret ve Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Karakoca ile birlikte OSTİM'e gelen Villalba, OSTİM Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ORHAN AYDIN, OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Polat ve OSTİM OSB Kümelenme yöneticileriyle bir araya geldi

Paraguay’ın 3 yıl önce Türkiye’de büyükelçilik açtığını hatırlatan Villalba, “İki toplum olarak birbirimizi yeni tanımaya başladık. Ticari ve kültürel çalışmalarla da birbirimizi daha iyi tanıyacağız.” dedi.
Villalba, ülkesinde altyapı projelerinden, medikal sektöre, enerjiden ulaşıma her alanda önemli fırsatlar bulunduğunu anlattı. Fırsatların yerinde görülüp incelenmesini tavsiye eden Praguaylı diplomat, OSTİM’i Amerikan Kalkınma Bankası’nın desteğiyle 8-9 Eylül 2022’de başkenti Asunsion’da düzenlenecek olan Invest in Paraguay Yatırım Forumu’na davet etti.
OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Polat, Paraguay’ın kalkınması ile ilgili akademik çalışmalar yapmak ve tezler yayınlamak üzere Paraguaylı öğrencileri lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine davet etti.
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Paraguay’la geç kalınmış ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaya hazır olduklarını kaydetti. Aydın, iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, yenilenebilir enerji, kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri alanlarındaki sektörel kümelenmeleriyle Paraguay’ın ihtiyaç duyduğu pek çok ürün ve hizmeti sağlayabileceklerini kaydetti.