Tüdemsaş

Kadıburhanettin Mh. Fabrika Cd. No: 12 Merkez Sivas
+90 346 225 1818       +90 346 223 5051      tudemsas@tudemsas.gov.tr      www.tudemsas.gov.tr

Türkiye’deki en büyük yük vagonu üreticisi TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş.), yaklaşık 280.000 m2 alana sahiptir. TÜDEMSAŞ’ta 1939 yılından bugüne kadar 21 binin üzerinde yük vagonu üretimi ve 344 bin civarında yük vagonunun bakım-onarım ve revizyonunu gerçekleştirmiştir. Şirket, 75 yılı aşkın iş tecrübesi, bilgi birikimi ve teknik donanımı sayesinde, aynı yıl içerisinde sipariş edilen 3-4 farklı tipte yük vagonunu üreterek işletmeye sunabilecek kapasitededir. TÜDEMSAŞ, son yıllarda yaptığı yatırımlar sayesinde sürekli yenilenmiş ve bugün modern teknik alt yapısı ile, bünyesindeki fabrikalarda bulunan boji kaynak robotları, robotlu kumlama tesisi, vagon boyama tesisi ve çok sayıdaki CNC tezgâhdan oluşan modern teçhizatı ile yük vagonu sektöründe Türkiyede’ki en donanımlı tesistir.

Avrupa Birliği ülkelerinde demiryolu araçlarının karşılıklı işletimi için şart koşulan teknik kriterleri sağlamak amacıyla TÜDEMSAŞ’ta başlatılan TSI (Karşılıklı İşletim Teknik Şartnameleri) sertifikasyon süreci, Rgns ve Sgns tipi konteyner taşıma vagonları ve Talns tipi cevher taşıma vagonu için tamamlanmıştır, Zacens tipi sarnıç vagon için ise sertifikasyon süreci devam etmektedir. Tamamen yenilikçi yerli tasarıma sahip bu vagonlar daralarının hafif olması ile Avrupa’daki rakipleri arasında oldukça iddialıdır. 2019 yılına kadar, sektörün ihtiyaçları çerçevesinde, 12 farklı tipte vagon ile 3 farklı tipte boji için TSI sertifikası alınmış olacaktır. Aynı zamanda TSI sertifikalı yük vagonlarının bakım, onarım ve revizyonlarının Avrupa standartlarına göre yapılması için TÜDEMSAŞ’ta başlatılan ECM (Bakım Yönetim Sistemi) sertifikasyon süreci 01 Haziran 2016 itibariyle tamamlanmıştır.

TÜDEMSAŞ, mevcut vagon onarım fabrikasına ilaveten, eski döküm fabrikasının yerine, 10.000 m2 kapalı alana sahip modern donanımlı yeni bir vagon onarım tesisi kurmuştur. Tesis; vagon yıkama, kumlama ve boyama holleri ve diğer teknik donanımı ile Türkiye’nin en modern yük vagonu onarım fabrikasıdır ve yıllık 1500 vagon onarım kapasitesine sahiptir. TÜDEMSAŞ, Milli Tren Projesinde “Yeni Nesil Milli Yük Vagonu”nun proje yürütücüsü olarak rol almıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar sonucunda Sggmrs tipi, H-tipi üç bojili, mafsallı, bojiye entegre (kompakt) fren sistemli, konteyner taşıma vagonu yapılmasına karar verilmiştir. Prototip üretimi ve sertifikasyon çalışmaları devam eden Yeni Nesil Milli Yük Vagonundan TCDD için 2017 yılında 150 adet üretilecektir.

Sertifikaları

ISO 9001
OHSAS 18001
TSE EN 9000
İletişim Bilgileri
Şirket Videosu