Tüdemsaş

Kadıburhanettin Mh. Fabrika Cd. No: 12 Merkez Sivas
+90 346 225 1818       +90 346 223 5051      tudemsas@tudemsas.gov.tr      www.tudemsas.gov.tr

TÜDEMSAŞ yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ve ürettiği yeni nesil yük vagonlarıyla ülkemizin yük vagonu üretim merkezi konumundadır. Kuruluşundan bugüne TÜDEMSAŞ’ta 25 bin civarında yeni yük vagonu üretilmiş, 350 bine yakın vagonunun da bakım ve onarımı gerçekleştirilmiştir. Şirket, 80 yıllık bilgi birikimi ve deneyimiyle, devletimizin ortaya koyduğu 2023 vizyonu ve 2035 hedefleri doğrultusunda, yerli ve milli demiryolu sanayisinin oluşturulması ve zaman içerisinde geliştirilerek büyütülmesi noktasında çalışmalar yapmakta ve yeni yatırımlar çekerek bölge insanına yeni istihdam alanları oluşturmaktadır.

Bunun en güzel örneği; ülkemizin demiryolu teknolojisi üretmesi ve yurtdışına da teknolojiyi ihraç etmesi için ortaya konan Milli Tren Projesi’nin üç önemli aşamasından biri olan Yeni Nesil Milli Yük Vagonu Projesi’nin TÜDEMSAŞ’ta hayata geçirilmesidir. %85 yerlilik oranıyla TÜDEMSAŞ’ta üretilen Yeni Nesil Milli Yük Vagonları 3 yıl gibi kısa bir sürede tasarım, projelendirme, test ve sertifikasyon süreçleri tamamlanarak, 150 adet vagonun seri üretimi yapılmıştır. 2017 yılı mart ayında raylara indirilen yeni nesil milli yük vagonu sektörden ciddi talep görmüş ve özellikle Avrupa yönüne yapılan yük taşımalarında tercih edilmektedir. Uluslararası lojistik firmaların büyük ilgisi ile karşılaşan bu vagondan 2019-2020 yıllarında ise 100 adet daha üretmek için çalışma başlatılmıştır. TÜDEMSAŞ, milli yük vagonunun Ar-Ge ve üretim aşamalarında gösterdiği başarıyı diğer TSI sertifikalı ve yeni nesil ürünlerinde de sergilemektedir.

Azerbaycan Demiryolları ve TCDD’nin talebiyle, Bakü, Tiflis, Kars - BTK hattında kullanılması planlanan Ea tipi yük vagonu üzerine çalışmalara başlayan TÜDEMSAŞ, gabari ölçülerini ve bazı özelliklerini iki ülkenin hatlarına uygun şekilde yeniden tasarladığı bu vagonlardan iki adet prototip üretmiştir. Üretilen bu vagonların Azerbaycan ve Türkiye arasında testlerinin tamamlanmasının ardından 600 adet sipariş alınması ve seri üretime geçilmesi hedeflenmektedir. İki ülkenin kardeşliğini ticari olarak da pekiştirecek olan bu projeyle kardeş ülke Azerbaycan’da da TÜDEMSAŞ’ın ürettiği vagonlar kullanılmaya başlayacaktır.

TÜDEMSAŞ Vagon Onarım Fabrikası ise vagon onarımında Türkiye’de alınmış en geniş içeriğe sahip ECM - Bakım Yönetim Sistemi Bakım Temin Fonksiyonu Belgesine sahiptir. TÜDEMSAŞ yük vagonu imalatı, bakım, onarım ve revizyonu noktasında 80 yıllık tecrübe ve bilgi birikimiyle sektöründe, dünya çapında rekabet edebilen bir konumdadır.

Ürünler

Sertifikaları

ISO 9001
OHSAS 18001
TSE EN 9000
İletişim Bilgileri
Şirket Videosu